FeeL ThE PoweR

We Live One Life
 
HomeGalleryFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share
 

 Технологија

Go down 
AuthorMessage
Радица
General foruma
General foruma
Радица

Number of posts : 239
Age : 26
Localisation : In The Middle Of Nowhere
Registration date : 2007-07-09

Технологија Empty
PostSubject: Технологија   Технологија Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 10:41 am

Најнови изуми Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Радица
General foruma
General foruma
Радица

Number of posts : 239
Age : 26
Localisation : In The Middle Of Nowhere
Registration date : 2007-07-09

Технологија Empty
PostSubject: Re: Технологија   Технологија Icon_minitimeSun Feb 03, 2008 10:42 am

еве ви една

Конечно се појавила работа која мажите ја чекаат со векови - халина која покажува во каква емоционална состојба се наоѓа жената.

Од внатрешната страна на халината Bubelle, која е дизајнирана од страна
на електронскиот гигант Филипс, се наоѓаат емоционални сензори кои
сигналот го испраќаат на надворешната страна која менува бои во
зависност од расположението на жената. На овој начин веднаш може да
видите "на што сте!"

Емоции како стрес, страв или напнатост создаваат светло кое потоа ги менува боите, во зависност од интензитетот на емоцијата.

"Ова парче облека е многу комплексен електронски и биохемиски уред кој е многу осетлив на емоционалната состојба", изјавила дизајнерката на халината, Lucy McRae.

Истражувачите на една холандска компанија моментално работат на
електронски тетоважи кои исто така ќе менуваат боја во зависност од
расположението.
Back to top Go down
View user profile
 
Технологија
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
FeeL ThE PoweR :: Култура и забава :: Технологија и природни науки-
Jump to: